Kompakt Laminat Çeşitleri

idealhpl-kompaktlaminat-cesitleri

1.Kalınlık ve Kullanım Yerlerine Göre

 

12 mm: 12mm kompakt laminat wc ve duş kabinlerinde kullanılan standart kalınlıktır. Cm ve inç ölçü birimlerinden dolayı zaman zaman şartnamelerde 13 mm olarak da geçmektedir. Ancak çoğunlukla 12 mm olarak kullanılmaktadır.

6-8 mm: 6-8 mm kompakt laminat iç ve dış cephe kaplamalarında uygulama yöntemine göre kullanılır. Örneğin yapıştırma yönteminde 6mm kullanılırken, askılı yöntemde vida tutma (askı aparatları yapıştırıcıyla da bağlanabilmekle beraber, çok tercih edilmez.) zorunluluğundan dolayı 8 mm olarak kullanılır.

18-20 mm: Bu kalınlık genellikle laboratuarlar için şartnamelere girmekle birlikte, 12 mm olarak da kullanılmaktadır. Arap ülkelerinde 18-20 mm kompakt laminat; mutfak-dolap kapakları, wc kabinleri, laboratuarlar olarak genel kullanımda tercih edilmektedir. 18mm kalınlık, süpürgelik olarak da kullanılmaktadır.

1.8-2.5 mm: 1.8 ve 2.5 mm kalınlıklar hemen hemen bütün dünyada otomotiv sanayinde kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Avrupa’da kaplama olarak 1.8 mm kullanılırken, Türkiye’de 2.5 mm tercih edilmektedir.

4 mm: Kapı yüzü olarak çift taraflı kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda okullarda sınıf kapıları yüzü olarak kullanılmaktadır. Sınıf kapıları, çarpma ve darbelere çok sık maruz kaldığından dolayı kırılmalar sık meydana gelmektedir.

20 mm Üzeri: Nadiren de olsa spesifik işlerde 20 mm üzeri kullanım gerçekleşmektedir

X-ray kompakt laminat: Röntgen odaları için içine kurşun plakalar yerleştirilmiş kompakt plakalardır.

 

2.Yüzey Dayanıklılığına Göre

 

Standart: Standart kompakt laminat wc ve duşlar, iç duvar kaplamaları, ofis mobilyaları ve kimyasala, güneş ışınlarına direkt maruz kalmayacak yerler için üretilir. Kullanılan kompakt laminatın büyük bölümü standarttır ve stoklarda en kolay bulunabilen malzemedir.

UV Dayanımlı dış cephe: UV dayanımlı yüzeyli kompakt laminatlar dış cephe uygulamaları için özel olarak siparişle üretilirler. Ultra viole ışınlarına karşı yüzeyde işlem yapılır. Cephe kaplama kompakt laminatı, ancak bir iki tane çok kullanılan renklerden stokta bulunabilir.

Kimyasala dayanımlı laboratuarlar için: Kimyasal sıvılara karşı direnci arttırmak için daha farklı yüzey koruması sağlayan film ile kaplanır. Bu film yüzey ile bütünleşerek homojen bir hal alır. Bu çeşit kompakt laminat sipariş ile özel olarak üretilir.

 

3.İç Kenar Rengine Göre:

 

Siyah: Kompakt Laminat kraft kâğıtlarından oluştuğu için ilk zamanlar kenar rengi kraft kağıdının rengi olan açık kahve renkli kese kağıdı görünümündeydi. Daha sonra, kenar renginin siyah olması daha güzel bir kontrast ve alışıldık bir renk olması nedeniyle talep doğrultusunda siyah boyalı reçine emdirilmiş kraf kağıtları ile üretilmeye devam etmiştir.

Beyaz: Kraft kağıtları siyaha boyandığı gibi beyaz ve farklı renklere de boyanabilmektedir. Daha dekoratif ve farklı görsel seçenekler için beyaz olarak da siparişle üretilebilir.

Çok Renkli: Siyah ve beyaz olabildiği gibi başka renklerde veya farklı katmanlar ve farklı renklerde de üretilebilir.

 

4.Renklerine Göre: 

  • Düz Renkler
  • Ahşap Renkler
  • Desenli Renkler
  • Dijital Renkler

5.Yüzey Dokusuna Göre:

  • İpek Mat
  • Parlak
  • Bute
  • Ahşap Dokulu
  • Metal